Najtrudniejsze plamy na dywanach
Bez względu na to jak bardzo staramy się uniknąć poplamienia dywanu, prędzej czy później z pewnością pojawią się zabrudzenia. Część z nich jest stosunkowo łatwa do usunięcia, natomiast pewna grupa plam wymaga specjalnych czynności. Pranie dywanów składa się aż z 8 etapów, dzięki czemu nawet najtrudniejsze plamy po prostu znikają. Czyszczenie dywanów to zajęcia wymagające nie tylko umiejętności, ale także specjalnych urządzeń i preparatów.
Jakie plamy najtrudniej usunąć z dywanów?
Pisząc o plamach na dywanie nie sposób nie wspomnieć o czerwonym winie, które po wyschnięciu pozostawia nieestetycznie wyglądające zabrudzenia. Są one tym bardziej widoczne, im jaśniejszy jest dywan. Co możemy z tym zrobić?
- W sytuacji gdy plama jest świeża, wówczas należy ją zalać wodą gazowaną i wetrzeć sól lub sodę oczyszczoną. Następnie trzeba odczekać 10 minut i obficie spłukać wodą. Jeżeli cała plama nie zniknie, trzeba ponowić cały proces.
- W przypadku plam z trawy sprawa nieco się komplikuje. Według części osób najlepiej użyć niewielkiej ilości spirytusu. Niestety wysokoprocentowy alkohol może uszkodzić delikatny dywan, dlatego na początku warto go rozcieńczyć w proporcji 1:1. Jeżeli okaże się, że tkanina dobrze toleruje alkohol, wówczas można stopniowo zmniejszać ilość wody i finalnie użyć samego spirytusu.
- Kolejne, niezwykle trudne do usunięcia plamy pozostawia krew. Pierwszym krokiem jest dokładne namoczenie plamy. Następnie należy wycisnąć sok z połowy cytryny i dodać pół szklanki wody. Trzeci krok to intensywne wcieranie w plamę i płukanie.
Warto zaznaczyć, że powyższe metody nie gwarantują całkowitego usunięcia zabrudzenia. Wszystko zależy m.in. od rodzaju dywanu, wielkości plamy i innych czynników. Pranie dywanów rozpoczyna się od ustalenia rodzaju włókna i doboru najefektywniejszej metody czyszczenia. Takie podejście sprawia, że dywan zostanie skutecznie i co najważniejsze, bezpiecznie wyczyszczony.
Jakie plamy sprawiają jeszcze dużą trudność?
Psy i koty, szczególnie w okresie dorastania, często oddają mocz w domu. Niestety w wielu przypadkach wybierają dywan. Aby usunąć plamę tego typu, na początku należy ją dokładnie namoczyć. Następnie przygotowujemy mieszankę składającą się z octu winnego (pół szklanki), 3 łyżek sody oczyszczonej oraz 100 ml wody. Kolejny krok to skrupulatne wcieranie mikstury w dywan. Następnie trzeba go dokładnie wypłukać. Warto pamiętać, że w przypadku moczu, oprócz plamy, mamy do czynienia również z nieprzyjemnym zapachem. Jeżeli takie sytuacje zdarzają się często, wówczas domowe sposoby mogą okazać się nieskuteczne.
- Pranie dywanów zawiera m.in. element czyszczenia wstępnego. Polega ono na umieszczeniu dywanu w specjalnym urządzeniu, w którym kilka tysięcy litrów wody, w połączeniu z mieszadłami, rozbija wszystkie zanieczyszczenia. Po tym etapie następuje pranie zasadnicze, w trakcie którego wykorzystuje się szorowarkę szczotkową. To niezwykle zaawansowane urządzenie dociera do wszystkich zakamarków, dzięki czemu dywan jest perfekcyjnie czysty. Na tym etapie używa się również specjalnie dobranych środków chemicznych, które z jednej strony są skuteczne, z drugiej zaś w pełni bezpieczne dla dywanu.
Obecność plam na dywanie jest zupełnie normalnym zjawiskiem, szczególnie w przypadku gdy w domu są dzieci i zwierzęta. Drobne zabrudzenia można z powodzeniem usuwać domowymi metodami, jednak kompleksowe pranie warto zlecić profesjonalistom. Warto wspomnieć, że ostatnim etapem prania dywanu jest sprawdzenie efektów. Jeżeli wszystkie zabrudzenia zostały usunięte, wówczas dywan może wrócić do swojego właściciela.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!